Każdy z nas posiada w swoim domu stolik kawowy. W salonach meblowych oraz w Internecie możemy znaleźć wiele różnych modeli stolików, nic dziwnego zatem, że wybór tego jedynego, właściwego może być trudny.

Stolik kawowy powinien przede wszystkim spełniać swoją funkcję, ale także ciekawie się prezentować i pasować stylistycznie do naszego wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli stolików kawowych. Wyróżniamy te z klasycznym blatem, rozkładane, na jednej nodze czy z szufladami. Ciekawą opcją są stoliki pomocnicze, które stanowią dodatek do głównej ławy; są mniejsze, często na jednej, asymetrycznej nodze, która umożliwia dosunięcie do sofy. Na takiego pomocnika możemy odłożyć okulary i czytaną książkę, bądź kubek z kawą.

Stolik kawowy do salonu – okrągły, owalny czy kwadratowy?

Dodatkowo stoliki kawowe występują w różnych kształtach. Mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, ale mogą mieć też bardziej nieregularną, organiczną formę.
Istotną kwestią jest również wysokość stolika. Optymalna to taka, dzięki której wygodnie i bez zbędnego schylania się sięgniemy po kubek. Z drugiej strony obserwujemy mocny trend na duże, niskie ławy, na których możemy wyeksponować ciekawy wazon bądź album o sztuce. Stolik staje się ważnym elementem we wnętrzu. Jest uzupełnieniem sofy, a co za tym idzie – domowej przestrzeni odpoczynku. W Domokoncept – salonie meblowym w Szczecinie przy ul. Santockiej 39 znajdziemy duży wybór różnorodnych stolików kawowych i ław.

Stolik kawowy – ważny element we wnętrzu

Zadaniem stolika kawowego jest również nadanie pomieszczeniu jakiegoś stylistycznego kierunku. To po jego charakterze rozpoznamy, czy intencją mieszkańców jest uzyskanie przytulnego, skandynawskiego wnętrza czy może bardziej surowego i nowoczesnego. Sprytnie dobrana ława może uczynić nasz salon bardziej eleganckim i glamour.
Czynnikiem, który zdefiniuje nasz stolik jest w dużej mierze materiał z jakiego będzie wykonany. Na topie cały czas jest drewno, ostatnio w szczególności dębowe, którego szlachetne wybarwienie wpisuje się w różne style. Jeśli jednak chcemy odejść od klasyki i podkręcić nasze wnętrze, możemy się zdecydować na inne wykończenie, na przykład na szkło lub kamień. Szkło zabarwione na jakiś kolor może stać się ciekawym stylistycznym punktem zwrotnym w pomieszczeniu!

Marmur i szkło – stoliki od Comforty

Przykładem takiego stolika może być seria Pelagie. Produkty te dla polskie marki Comforty zaprojektowała Dorota Koziara – uznana projektantka – i są one dostępne w Domokoncept – salonie meblowym w Szczecinie przy ul. Santockiej 39. Jest to rodzina stolików, dla których inspiracją były wspomnienia z archipelagu wysp położonych na Morzu Śródziemnym. Wyspy te od wieków były miejscem spotkań wędrowców pomiędzy dwoma, tak różnymi kontynentami. To tu łączą się także prądy Oceanu Atlantyckiego z ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Właśnie te refleksje dały projektantce impuls do zestawienia ze sobą różnych materiałów do budowy nóżek i blatów, stworzenia kolekcji mebli, które zapraszają do spotkań, kusząc swym kolorem i urokiem szlachetnych materiałów. Dzięki różnym proporcjom, kolekcja stolików Pelagie, pozwala na sytuowanie ich w grupach, inspirując do tworzenia kompozycji o zróżnicowanej barwie, kształcie i fakturze. Stoliki, prócz standardowych blatów z MDFu czy fornirowanej płyty meblowej, mogą być wykończone marmurem bądź szkłem. Dostępne wybarwienia szkła nasuwają skojarzenia ze śródziemnomorskimi wakacjami: morski turkus, oliwkowa zieleń, złoto, ale też szarości, biel i czerń. Odrobina koloru pięknie ożywi każde wnętrze. Funkcjonalnym atutem Pelagie jest możliwość łączenia dominującego stolika, o największej średnicy, z bardziej mobilnymi mniejszymi stolikami, które w razie potrzeby można rozstawić w strefie wypoczynkowej.

Stoliki Anvil – nietuzinkowe produkty marki Comforty

Innym produktem, który w ciekawy sposób wykorzystuje marmur jest seria Anvil, zaprojektowana dla tego samego producenta przez projektanta Krystiana Kowalskiego. Wzornictwo tych stolików, poprzez dekoracyjne, heksagonalne nóżki, nawiązuje do pozostałych elementów kolekcji – stołów, systemu regałów, konsol. Zaprojektowane rozwiązania konstrukcyjne ułatwiają personalizowanie produktu, adaptację do potrzeb użytkowników i charakteru wnętrza.
Najmniejszy z formatów okrągłych pozwala na dostawianie go i częściowe wsunięcie podstawy pod sofę lub łóżko. Idealnie sprawdzi się jako pomocnik w sypialni, lub jako lekki stolik dostawiany, dopełniający aranżację sof i stolików strefy wypoczynkowej.
Większe formaty stolików okrągłych wyposażone są w dolną półkę, idealną do przechowywania książek, gazet i innych drobnych przedmiotów. To właśnie ta półka może być wykończona kamieniem. Do wyboru mamy marmur Carrara Bianco, Grigio Orobico. Marquina Nero oraz Palisandro Classico. Każdy z nich nada naszemu meblowi nowoczesny, szlachetny charakter. Łączenie różnych materiałów, kolorów i faktur blatów, oraz nieograniczony wybór kolorów nóżek, pozwalają nadać stolikom indywidualny wygląd. Dzięki przemyślanym proporcjom stoliki Anvil wyglądają doskonale zarówno stojąc pojedynczo, jak i w grupach. Ponadczasowa prostota i szeroka gama dostępnych materiałów decydujących o charakterze mebla, pozwalają na zastosowanie zarówno w przestrzeniach domowych, publicznych, jak i biurowych. W zależności od wybranych materiałów, stoliki Anvil mogą przybrać bardziej elegancki, lub nieco mniej formalny, barwny charakter. W kolekcji obok dwóch średnic i dwóch wysokości stolików z dwoma blatami, występuje także stolik pomocniczy z jednym blatem i asymetryczną nogą.

Stolik PEAK od Loft Decora – marmur w nowej odsłonie

Seria stolików Peak to z kolei nietuzinkowa propozycja producenta Loft Decora. Autorami serii jest duet projektantów Pawlak & Stawarski. PEAK to rodzina stolików kawowych o różnych wielkościach oraz stołów do kawiarni. Ich wyróżnikiem jest jeden „gest”, zabieg projektowy w postaci asymetrycznie „odłożonej”, zgiętej poprzeczki. Minimalna ekspresja mebla wprowadza do wnętrza spokój i harmonię, a w połączeniu z dużą gamą kolorystyczną i materiałową staje się wyrazistym znakiem w przestrzeni. W wersji niskiej stoliki są bardzo rozłożyste i zmieści się na nich wiele przedmiotów codziennego użytku. Mimo swojej drobnej konstrukcji są bardzo stabilne i funkcjonalne. Natomiast wyższy stolik z mniejszym blatem świetnie się sprawdzi jako pomocnik dostawiony do sofy. Stoliki posiadają bogatą gamę wykończeń kolorów RAL bez dopłaty – dobraną tak, aby idealnie wpasowały się w stylistykę wnętrz. Wśród dostępnych kolorów znajdziemy soczystą pomarańcz, granat, dwa odcienie modnej zieleni, wiśnię, szarości, brązy i oczywiście biel i czerń. Prócz metalowego blatu możemy wykończyć nasz mebel litym dębem oraz marmurem naturalnym – czarnym lub białym. Taki kamienny blat świetnie się wpisze w stylistykę wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i glamour. Stoliki Peak można dowolnie konfigurować i zamawiać w Domokoncept – salonie meblowym w Szczecinie przy ul. Santockiej 39.