Fameg

Fameg – producent mebli giętych

Fameg i historia ikony – krzesło drewniane nr. 14 (A-14 FAMEG)

Historia fabryki krzeseł giętych FAMEG sięga XIX wieku, kiedy to wiedeński wynalazca Michel Thonet zapoczątkował produkcję krzeseł giętych. Pierwsze drewniane krzesło gięte wykonane z prętów bukowych otrzymało w 1855 roku srebrny medal na targach paryskich. Od tego roku Michel Thonet zmienia technologię wykonywania krzeseł z drewna klejonego warstwowo na pręty bukowe. Thonet zaczyna wykorzystywać technikę znaną już w starożytności, kiedy to drewno bukowe poddawane obróbce termicznej można było giąć i formować. Drewno bukowe w manufakturze Thoneta „stało” się plastyczną materią wykorzystywaną przy produkcji mebli na skalę przemysłową. Ikoną wzornictwa tamtej technologii jest krzesło o nr. 14 wyprodukowane w 1859 roku, nazywane jako „krzesło bistro”. Krzesło drewniane A-14 produkowane jest w niezmiennej technologii do dziś w fabryce FAMEG.

Krzesło gięte Fameg A-14

Krzesło Thonet nr. 14 (A-14 FAMEG) wpisało się idealnie w czas, gdyż XIX wiek spowodował niespotykane dotąd zmiany we różnych sferach życia człowieka. Rozrastające się miasta, przemysł, handel, kultura spowodowały uruchomienie nowych potrzeb ludzkich m. in. na solidne i tanie krzesło drewniane. Masowo powstające restauracje, kawiarnie potrzebowały wyposażenia. Potrzeby te rozumiał Thonet wprowadzając do swojej produkcji stoły drewniane, krzesła drewniane, sofy drewniane a w późniejszym czasie wieszaki drewniane. Krzesło nr. 14 (A-14 FAMEG) wpisywało się idealnie, gdyż było pozbawione ozdób, proste i eleganckie w formie i oferujące duży komfort. Thonet przy produkcji krzesła nr.14 (A-14 FAMEG) należał do prekursorów produkcji seryjnej mebli, gdyż oferował produkt dobrej jakości po przystępnej cenie. Historia głosi, że za cenę butelki wina można było kupić krzesło nr.14 (A-14 FAMEG). Thonet opracował także system dystrybucji krzesła drewnianego, które dostarczane było w częściach do samodzielnego montażu i montowane było na miejscu. Do skrzyni o objętości 1m3 zapakować można było 36 krzeseł do samodzielnego montażu. Taka dystrybucja pozwoliła, aby krzesło drewniane nr. 14 (A-14 FAMEG) mogła zagościć na restauracyjnym rynku europejskim i światowym, począwszy od Wiednia, Paryża czy Londynu. Sukces jaki odniosło krzesło drewnienie nr. 14 (A-14 FAMEG) potwierdza fakt, że 1867 roku na światowej wystawie w Paryżu drewniane krzesło nr. 14 otrzymało złoty medal.

Drewniane krzesło Fameg A-18

Opisując historię krzesła nr. 14 (A-14 FAMEG) wspomnieć należy, że sam Salvador Dali – malarz z Katalonii, surrealista, umieścił to krzesło drewniane w jednym ze szkiców. Sukces tego krzesła, doprowadził, że na bazie tego modelu powstało drewniane krzesło nr.18 (A-18 FAMEG). Krzesło nr.18 (A-18 FAMEG) docenili tak Wielcy tego Świata jak Charlie Chaplin, Liza Minnelli czy Marilyn Monroe wykorzystując je w swoich spektaklach muzycznych czy filmowych.

Do dnia dzisiejszego krzesło drewniane nr.14 (A-14 FAMEG) zostało wyprodukowane w ilości ponad 100 milionów egzemplarzy.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty,  Thonet potrzebował budowy nowych fabryk, aby zwiększyć moce produkcyjne. Pierwszą manufakturę wybudował już w 1856 roku, a w 1881 roku odkupił nieruchomość w dzisiejszym Radomsku. Znajdujący się na nieruchomości młyn parowy został przystosowany na potrzeby produkcji mebli stylowych, biętych. Dzisiejsza fabryka FAMEG w pierwszej fazie służyła jako montownia gotowych produktów mebli stylowych, giętych i skierowana była na potrzeby rynku rosyjskiego. W szczytowym czasie na początku XX wieku, pięć fabryk Thoneta zatrudniały 6000 tys. robotników, którzy przy wykorzystaniu 20 maszyn parowych produkowali blisko 4 tysiące mebli na dobę,

Stylowe i ponadczasowe krzesła, stoły, sofy – Meble Fameg

W kolekcji mebli FAMEG znajdują się: meble nowoczesne i stylowe do salonu, krzesła i stoły do kuchni, krzesła i stoły do restauracji, krzesła i stoły do pubu, krzesła, sofy i stoły do biura, krzesła i stoły do sali konferencyjnej, krzesła, sofy, stoły i wieszaki do hotelu i przestrzeni publicznej, w tym do teatru, opery, kameralnego kina czy do muzeum.

Produkty marki FAMEG (krzesła, stoły, fotele, sofy, wieszaki) można zobaczyć w Szczecinie. Odwiedź nasz salon meblowy Domokoncept ul. Santocka 39 w Szczecinie woj. zachodniopomorskie.